kaleaf04ox0hdj kaleaf04ox0hdj
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could use some help.

Could use some help class=

Respuesta :

ali015
ali015 ali015
  • 22-04-2018
Answer: c = 1.25p
----
You're told that peppers cost $1.25 per pound. That means for each pound of pepper, you would have to add another $1.25 in order to find the total cost.

Another way of saying that is by multiplying $1.25 by the number of pounds, which is represented by p. That means cost, c, equals 1.25p. Or c = 1.25p.
Answer Link

Otras preguntas

Trace fossils are much more common than body fossils. Which of the following best explains why trace fossils are more common?
calculate the quantity of heat required to change a mass of 500g of ice from 0 ℃ to steam at 100 ℃
What is a rock cycle?
How did World War II contribute to the outbreak of the Korean War?
Philippa Roet was Chaucer's _____.
The United States tried to avoid involvement in world war 1 by following a policy of
Please help I need this by tmm
What is the meaning of the phrase ceteris paribus to an economist? A.an assumption that nothing but the price of an item will change B.a projection about the ch
What is the answer to this question ?
We know that practcing the "three R"is good for the enviroment.have you ever thought how your garbage affects the weather?