peaceandlove
peaceandlove peaceandlove
  • 25-03-2018
  • Mathematics
contestada

3. When Sharon began shopping this morning, she had $40.00. She purchased five paperback books and had lunch. The books were all the same price, and lunch cost $3.25. She now has $7.00 left over. What was the price of each of the books?


A. $5.95
B. $7.35
C. $6.60
D. $8.75

Relax

Respuesta :

whoisbrendonurie
whoisbrendonurie whoisbrendonurie
  • 25-03-2018
a. $5.95 is the answer
Answer Link

Otras preguntas

Some of the characteristics of a good business letter are _____. accuracy brevity clarity colloquial style
find the slope y=mx+b form and midpoint of (3,-5) (8,10)
Why was it difficult for farmers and cattlemen to get along?
What are all the distinct factor pairs of 64
what are the partial products of 434 × 310 to find the product
The question is : Tina's science teacher shines a Lazer onto a screen .it is brighter than the white Light from the laboratory lights. Use your ideas about freq
Mr. Davis divided his money into the ratio 4:6 between James and Brett. James got the smaller amount of $540. How much did Brett receive? How much in total was
what is another word for acadians
rate as a unit rate $8 for 2 pounds of rice
The radius of the earth's orbit is 45,000,000 meters. What is the number in scientific notation?