mattydoug5490 mattydoug5490
  • 25-03-2018
  • Mathematics
contestada

Sara bought a soft drink for 4 dollors and 9 candy bars. she spent a total of 49 dollors. how much did each candy bar cost

Respuesta :

jazzyp0 jazzyp0
  • 25-03-2018
$5 for each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

what is an important part of parenthood
Combine like terms to create an equivalent expression 1.3b+7.8-3.2b
One way that a company can raise money for expansion is to sell stock. When you buy a share of a company's stock, you become a shareholder, or part owner, of th
Write an equation in slop intercept form of the line satisfying the following conditions. through (2, 9); perpendicular to x=6
What did Antoine Lavoisier’s experiments demonstrate
Las líneas de Nazca están en _____________________ (geographic region / form)
If f(x) = 16x – 30 and g(x) = 14x – 6, for which value of x does (f – g)(x) = 0?
How many moles of S are in 33.3 g of (C3H5)2S
Read the sentence from Barrio Boy by Ernesto Galarza. I pushed a chair under it and after some instruction from my mother proceeded to create lightning in the
why did jefferson choose to pass the embargo act instead of declaring war on england a.it would be treason to declare war b.jefferson was loyal to king george