rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

The volume of square pyramid is 141 2/3 cubic inches. The height of the pyramid is two more than three times the length of its base. What is the length of the b
Jerry's basketball team makes 40 baskets for a total of 92 points in a basketball game. some of the baskets are worth 2 points, and some are worth 3 points. how
What is 13% written as a decimal
Lucy's weekly income is $70. she budgets $40 for movies and food and saves the of her income. how much money will she save in 6 months?
What was william clark tasked with doing??
Which of the following is an accurate statement? A. DC Generators produce current with a voltage that changes from positive to negative. B. AC Generators
How would you use density to identify an unknown substance?
At the constitutional convention, the virginia plan would have granted more power to which group?
William earns $13 an hour working at a movie theater last week he worked h hours at the concession stand and three times as many hours at the ticket counter wri
What allows glycolysis to continue without oxygen?