Brianna bought an assortment of 16 apples. A medium-sized apple weighs around 5.2 ounces. Which response gives the best estimate for the cost of the apples?

Respuesta :

16 apples• 5.2 ounces/1 apple•1 pound/16 ounces•$1.29/1pound =6.71=7.00

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

16 apples ⋅ 5.2 ounces1 apple ⋅ 1 pound16 ounces ⋅ $1.291 pound ≈ $7.00