mrwondertrade mrwondertrade
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 25-01-2018
1.60 + .80 = 2.40

Michelle spends $2.40 in all everyday

2.40 x 5 = 12

Michelle spends $12 in 5 days

hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

How did World War II change the role of corporations in American life? U.S. corporations became friendly and close collaborators with the federal government. Wi
"It looked like a good thing: but wait till I tell you." This sentence from the story is an example of O A) irony O B) flashback. O c) foreshadowing. O D) inter
how does gaseous exchange tale place in amoeba
Where is erosion concentrated along a meandering stream?
Find the x value 4x-28 9x
Which of these is an example of mechanical energy transforming into heat energy? A. burning gasoline B. sunbathing by the pool C. lightning creating thunder
are most of the people on here from Ed genuity? ahah
If you are receiving $57.94 in change, what is the lowest combination of bills and coins that will still give you the correct change? 5 – $10.00 bills, 1 – $5
Who was the last u.S. President to have a mustache in his official presidential portrait?
Use the Law of Sines to find what Angle R is: