LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

Jada and Noah wanted to find the total volume of a cube and a rectangular prism. They know the prism's volume is 20 cubic units, and they know the cube has side
What was Paul Revere trying to prevent the British from doing?
Help please this is urgent
Pearl’s grandmother had a mild form of inflammatory bowel disease, which occurs in the large intestine. What is the function of the large intestine? A). Produce
Quelle est la solution à la justice sociale sur le lieu de travail?
drag the oval over the correct answer
Give valves of a,b,c need to write in general form of. 1/4x2+5=0
Fill in the blanks with sintoma ,enfermedad ,tratamiento , diagnotico that match the word plz help
Decode this prompt and tell me the task: Social media has taken the world by storm! People of all ages participate on social media connecting the world like nev
What is the Opponent Process Theory of Color