Baby99
Baby99 Baby99
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Conrad had $110 to spend on 9 cheese pizzas for a party. After buying them, he had $8.75 left. How much did each pizza cost? Show how you arrived at your solution, check your work, and clearly state your answer.

Relax

Respuesta :

jilko505
jilko505 jilko505
  • 23-01-2018
To solve this, subtract 8.75 from 110, then divide by 9. The answer is 11.25 each pizza. :)
Answer Link

Otras preguntas

what is the unit rate in dollars per hour if u have 3.5 hours equals $10
What is 8x=9-5y ,8x-3y=-31
How do you say no pushing in french I told my teacher is that how you say it ne pas pousser She said no
What two states gave up land to create space for our nation's capital?
what effects on sectionalism did the industrial revolution have?
Prove that the perpendicular at the point of contact to the tangent to a circle passes through the centre.
why is London England further north than Ottawa Canada yet London is Warmer
The factor that affects how easily an electron can be removed from an atom is the A. surrounding atoms. B. temperature of the environment. C. size of the atom.
Suppose you earn $6 per hour at your part-time job.What will your new hourly rate be after a 2.5% raise? Explain.
rearrange this sentence indoor/and/there/are/outdoor/kindof/various/games