Mason wants to buy some pull toys for his dogs. Each toy costs $3. He knows that 1 toy costs $3, 2 toys cost $6, and 3 toys cost $9.

How much will 4 toys cost?

Relax

Respuesta :

1 toy costs $3  (  $3 x 1 = $3)
2 toys cost $6  ( 
 $3 x 2 = $6)
3 toys cost $9  
(  $3 x 3 = $9)
4 toys cost $12 ( $3 x 4 = $12)

answer 4 toys will cost $12