cathy8
cathy8 cathy8
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Althea buys a carton of milk each day at school. The milk costs $0.90. How much does she spend on milk during a typical 5-day week? Justify your answer by using the distributive property?

Relax

Respuesta :

RhiRhi472
RhiRhi472 RhiRhi472
  • 26-01-2018
$0.90×5 days=$4.50
Instead using distributive property
$0.90(3+2)=0.90×3 + 0.90×2
=2.7+1.8
=$4.50
Answer Link

Otras preguntas

solve for x??please help me with this....​
Helpppp fue on Monday major grade
I really need help with this question
a government that has a monarch as a ceremonial head with a constitution to protect citizen Rights and Freedoms A. Parliamentary Democracy B. Constitutional Mon
Enter a formula using k to connect the two variables. t is proportional to x .
Anyone know this problem?
Karen runs 3 miles in 28 minutes. At the same rate, how many miles would she run in 42 minutes?
Next week you will be participating in your first “educational event” for prospective enrollees. In order to be sure that you do not violate any of the applicab
What determines whether a virus goes into the lytic cycle or the lysogenic cycle?
i would like to know what kind of algebra that i was ?