rereirene564730
rereirene564730 rereirene564730
  • 26-10-2017
  • Mathematics
contestada

Leo is adding gravel to the edge of his driveway he order six bags of gravel for $252 how much would it cost if orders eight bags instead

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-10-2017
It would cost $336
To find this you divide $252 by 6 (the number of bags he bought) this tells you that each bag costs $42, you then multiply this by 8, and get your answer of $336
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 26-10-2017

It would cost $756 if orders eight bags of gravel instead.

252x 3= 756


Answer Link

Otras preguntas

Diagram 1 shows a tangent to a circle, centre O. Find x and y; 40° y Diagram 1​
Howard and Jane are surveying their neighbors about the community garden. Their questions, written on the survey, are below: Howard: Did you visit the garden th
Find the number of moles and the number of atoms of Hydrogen and s in 10 moles of H₂S​
When rocks are broken down and worn away, they form loose materials of all sizes called?
Which diagnostic findings will the nurse expect when caring for a patient who is a experiencing worsening of asthma symptoms
The staple crop of south carolina after 1690 was ________
What is an advantage of dynamic branch prediction methods, such as history tables, over static branch prediction?
An advantage of the corporate form of business is that limited liability allows it to?
What are the differences between bacterial chromosomes and eukaryotic chromosomes?
Laurel appears at Comedy Cafe at a random time between 1:00 and 2:00. Hardy turns up at a random time between 2:00 and 2:30. The probability that Laurel waits f