marcpogoyav9p marcpogoyav9p
  • 24-10-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells 3 video tapes for $4.99 find the unit rate in dollars per videotape round to the nearest cent

Relax

Respuesta :

thuthuyvo2610oyarmo thuthuyvo2610oyarmo
  • 24-10-2017
4.99 / 3 = 1.66$ for each
1.66/ 4.99 = 33%
Answer Link
iamgreeno iamgreeno
  • 24-10-2017
The unit rate of the video game= the cost for one video game.

$4.99/3= $1.663333
=$1.66

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

What is the measure of angle C A B?
Please help me find the answer to #2
PLEASE HELP!!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!! IT'S SUPER EASY
Lewis structure for 2O2 I'm okay with making lewis structures where there will be one 'thing' in the middle but in 2O2 I'm unsure because there are 2 oxygen's i
A 111.6 g sample of iron was heated from 0°C to 20°C. It absorbed 1004 J of energy. What is the specific heat capacity of iron?
What is the value of x?
Why does the sun come out in day and not at night when we really need it like why sun
Geometric Mean Solve for X
Why does a solid change to liquid when heat is added?
Type the correct answer in the box