In winter, the price of apples suddenly went up by $0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88. Write an equation to represent the cost of the apples in terms of the original price per pound, p, and find the value of p.

Respuesta :

3 ( p + 0.75) = 5.88

to find p:-

3p +  2.25 = 5.88

3p =  5.88 - 2.25 = 3.63
p =  $1.21 per pound <----  original price of apples