arlenegomes10
arlenegomes10 arlenegomes10
  • 24-09-2015
  • Mathematics
contestada

NEED HELP!!!!!!! Back and front plzzzz

NEED HELP Back and front plzzzz class=
NEED HELP Back and front plzzzz class=

Respuesta :

KeaneNR KeaneNR
  • 24-09-2015
1.)By dividing the given costs per pound (6÷9, or 12÷18) you will get the answer of 1.5. This means it is $1.50 per pound.
2.)If you buy 9 pounds of tomatoes at a $1.50 a pound, you have to multiply to find out how much you get. 9×1.5=13.5
They paid $13.50
3.) To find how many pounds you can buy for $19.50, you have to divide 19.5÷1.5 and you will get 13 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

protect and support victims of human rights violations.ACTIVITY 2:1.2.1. Discuss THREE contributing factors that led to the human rights violationof gender-base
please help! (show your work)
Estimate the line of best fit using two points on the line. (5, 60) (3, 44) O A. y= 5x + 20 O B. y = -5x + 16 O C. y= -8x + 16 D. y = 8x+ 20
mr hill has 27 students in his class and mr chang has 24 students in his class.both classes will be divided into equal sized teams within there own classes.what
The answer to #4 is?
Please Help Help help
What is the measure of angle R? 110° 140° 125° 70°
what does standard devitation mean?
PROBABILITY!! There are 16 skittles. 4 reds, 1 Orange, 3 yellow, 3 green and 5 purple. 3. What is the probability of choosing a red skittle the first time and
Jenna is opening a clothing store. She plans to start by selling T-shirts. If it costs her $7 for each shirt, $2 for ink per shirt, and $0.10 a bag, what is her