deyahnadouglasowtjuc
deyahnadouglasowtjuc deyahnadouglasowtjuc
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

bananas are $0.59/pound, how much will 25 bananas cost?

Respuesta :

82116
82116 82116
  • 25-09-2017
The answer would be $14.75. You would have to do .59 times 25 bananas and you would would get $14.75.
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-09-2017
25 lbs at 0.59 per lb = 25 * 0.59 = $ 14.75 <==
Answer Link

Otras preguntas

Shelley compared the number of oak trees to the number of maple trees as part of a study about hardwood trees in a woodlot. She counted 9 maple trees to every 5
find m∠1 if m∠1 = 6x and m∠CAB = 11x+9 NEED HELP ASAP PLEASE!
Which of these statements best describes what geographers study?A.Geographers only study human cultures.B.Geographers study physical geography and human geograp
There are 30 names in a hat. If two names are picked without replacement, which expression shows the probability that Jack and Jill will be picked?​
( 2r 2 - 16r + 29 ) ¸ ( r - 5 )
What line of code will import matplotlib?
4.32x+1=17.8929 Sole for x​
What does this quote mean? “And perhaps this is the most important thing that rewilding offers us, the most important thing that’s missing from our lives: hope.
Chucky grabbed 12 items in the grocery store that each had a different price and had a mean cost of about $7.41. One of the items was an entire wheel of cheese
Help please!!!! 50 Points!! Which example is most clearly a work of Postmodern literature? A. A short story that contains supernatural elements B. A history boo