desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME ENGLISH GIVE 25 POINTS
What were the three main countries that rushed to colonize Africa
Choose the correct interpretation of the Tests of Between Subjects Effects: Group of answer choices There is one significant main effect, one non-significant ma
Pls help will crown you
Wild animals as viewed from a mountain camp—Camille Grant, October 2011 Through my binoculars, I viewed a group of wild animals in action. A pride of lions was
Querida mamá: Ya salí del (1) . (2) tengo fiebre y ya no me duele el estómago. (3) dice que debo beber agua (4) . Dice que yo tenía (5) , pero no me podía (6) a
An international calling plan charges 45 cents per minute or fraction of a minute for each call. Which graph models the cost, y, in cents of making x minutes of
4. Explain why asthma exacerbations and other obstructive lung diseases that make it difficult for air to move into and out of the lungs can be exhausting for t
Which expression matches the following: Jill scored 3 points for each of the 18 multiplechoice questions she answered correctly *O 18+3O 18-3O 18(3)O 18/3​
find a slope and y- interception of the line that is parallel to y = -x - 1 and passes through the point (5, -5).