robinjaiemccray3299 robinjaiemccray3299
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

If 3.5 pounds of potatoes cost $3.29, how much would one pound cost?


A. $0.21

B. $0.94

C. $0.99

D. $1.10

Relax

Respuesta :

ginonamouov0hto
ginonamouov0hto ginonamouov0hto
  • 23-08-2017
3.29 divided by 3.5 equals .94 so the answer would be B.$0.94
Answer Link

Otras preguntas

At the movie theater all snacks and all movie tickets are priced the same. Four snacks and three movie tickets cost $40. Two snacks and three movie tickets are
Explain the differences between a slope of 4 and a slope of 1/3
How does the US Constitution shape our lives as Americans?
Please answer this question.
In which part of the plot does one or more of the characters reach a breaking point? A.rising action B.climax C.conflict D.resolution
Complete the equation. (1/4x)^-2= __/x^2
Solve the following equation for f. Be sure to take into account whether a letter is capitalized or not. 9 = Gf
Help me please big help
Which answer represents a proportional relationship?
ill give brainliest to first person who can say merry christmas 2 days!!!!!!!!!!!!!!