One question please!!!!

A school purchases boxes of candy bars.
Each box contains 50 candy bars.
Each box costs $30.
How much does the school have to charge for each candy bar to make a profit of
$10 per box?

Relax

Respuesta :

tonb
To make a profit of $10, the box should sell out for $30+$10=$40. Divided by 50 bars, that's 80 cents per bar.