On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. What was the price of apples on Tuesday?

Relax

Respuesta :

16 dollars.

4 x .20 = .80
4 - .80 = 3.20
3.20 x 5 = 16