Jema1 Jema1
  • 24-04-2017
  • Mathematics
contestada

PLS HELP ME ASAP FOR 15 (SHOW WORK!!!! AND EXPLAIN!) + LOTS OF POINTS!!

PLS HELP ME ASAP FOR 15 SHOW WORK AND EXPLAIN LOTS OF POINTS class=

Respuesta :

IcyChloe13
IcyChloe13 IcyChloe13
  • 24-04-2017
The cost for the 16 and 24 ounce sizes ARE proportional. You can tell because $1.92/16=$2.88/24.

The next largest sizes will be 32 and 56 ounces. I got these numbers by multiplying $3.84 by 0.12 and $6.72 by 0.12. 0.12 is the number you get when you divide $1.96 by 16 (see the first set).
Answer Link

Otras preguntas

i think of a number, multiply it by 2, subtract 3, and multiply the result by 4
Classify the quadrilateral whose vertices are: A(2, -3); B(-2,-2); C(4, -1); D(0,0). Select all that apply. A) none of these B) parallelogram C) rectangle D) sq
whats 700 divided by 178
Help with this problem
Think back about your experience in this lab using a dichotomous key. What might make it hard for someone to use a dichotomous key? Make a list of possible reas
conflicts in never fall down
¿Cuál es la utilidad, los límites y alcances que genera el concepto y uso de la soberanía como principio jurídico para el Estado y para Chile en particular?
State THREE important seasonal activities related to sugar-cane cultivation.
What are two reasons why similar reporting is carried out by most major media outlets? Why did the government begin regulating media and do you think it goes to
Distance, Midpoint, Circles - What is the equation of the circle? WILL GIVE BRAINLIEST!