Bruhhh2k17
Bruhhh2k17 Bruhhh2k17
  • 24-03-2017
  • Mathematics
contestada

You buy 5 pounds of pears for $40. What is the cost of 8 pounds of pears?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-03-2017
$40 /5 = $8 per pound.
Multiply $8 * 8 = $64 for 8 pounds
Answer Link
Cam1685
Cam1685 Cam1685
  • 24-03-2017
The answer is 64. :)
Answer Link

Otras preguntas

What is 36 percent as a decimal?
Water on each side of a divide flows in...
What is 36 percent as a decimal?
How do you tell if an equation is linear or not????
Rio grande river separates what Texas city from Mexico starts with E
Water on each side of a divide flows in...
Which statement illustrates the distributive property? Please help
Water on each side of a divide flows in...
How do you tell if an equation is linear or not????
How do you tell if an equation is linear or not????