Aiesha
Aiesha Aiesha
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

BrainacHead
BrainacHead BrainacHead
  • 24-02-2015
5 Bars of soap for $4.00 Why? Because you if you buy two it cost $8.00 or buy three pack and you'll get 15 for $12.00
Answer Link
jonese1
jonese1 jonese1
  • 24-02-2015
It is cheaper to buy 2 5packs because your total will be $8 not $10 so you end up saving $2 a dollar per pack
Answer Link

Otras preguntas

We have reached the middle of the fall semester?
What is another name for Southern Europe?
5(-2/3) this is it and I don’t know it
There has been an increase in asylum seekers from Syria to the European Union in recent years. Which of the following best describes the reason for this migrati
*) How do the values compare? Order the values from least to greatest. 1 3 1 Alco -2 4 4
help me please I'm stuck
Part b which quote from the text beat supports the answer to part a
Which of the following describes the MAIN way the author increases tension in the passage? A. by using inner thinking B. by using symbolism C. by using di
Does size matter? 8=D
Which is true of the infinite solutions of the inequalit x <0? The solutions will contain an infinite amount of whole numbera The solutions will contain an i