christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

You recently received an email from Harry, an English friend. Read part of his email and write your reply. My mum and dad tell me that you and your parents are
How did the French Revolution begin?
Which of the following causes the formation of surf on a breaking wave? (2 points) a Beach erosion b Low wind speeds c Deposition of sand on a beach d F
Help ASAP In the following figure, AB⊥CD and CD bisects ∠ACB. Find m∠DBF.
Help someone pleassse
a car traveled 1425 k from El Paso , Tx to Dallas, Tx in 12.5 hours what was the cars average speed
How to I solve this equation?
if nalah got a doll when she was 2 years old, how old would the doll be if nalah was 10 years old
What are some intresting books to read? I've read so many and now I don't have anymore to read... I like... - tragic stories - heartbreak/romance - drama - bas
need help with this math lesson