Given the following information, determine if one of the brands is a better buy.
Brand A: 14 ounces for $33.18
Brand B: 22 ounces for $52.80

Relax

Respuesta :

Brand A is the better choice : 33.18/14=  $2.37
Brand B : 52.80/22= $2.40

Answer:

B

Explanation:

Brand A is the better buy.