You have $12 left to spend. Here are your options: $12 for 6 goodie bags for your guests or $12 for 4 goodie bags for your guests. We want to get the most for what our money can buy. Show your work in the space below. Which is the better deal?

Relax

Respuesta :

For the first deal we get 6 goodie bags for $12, let's find how much each goodie bag cost in this case by dividing $12 by 6:

[tex]\frac{12}{6}=2[/tex]

In the first deal, each goodie bag costs $2.

For the second deal, we get 4 goodie bags for $12, let's also find how much is 1 goodie bag in the scenario:

[tex]\frac{12}{4}=3[/tex]

In the second deal, each goodie bag costs $3.

The better deal is the first one because each goodie bag is cheaper than in the second deal.

Answer: $12 for 6 goodie bags is the better deal