MarielisT518901 MarielisT518901
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

A 4-pound bag of potatoes costs $3.96. What is the unit price?

Relax

Respuesta :

RosealeeY644148 RosealeeY644148
  • 25-10-2022

Given that 4-pound bag of potatoes costs $3.96 then the unit price which is same as the cost of a pound

= $3.96/4

= $0.99

The unit price is $0.99

Answer Link

Otras preguntas

How were the democratic and republican parties formed?
What is the difference between anus and ovary
where does england get its natural resources
How many moles of sodium hydroxide are produced when 1.00 mol sodium peroxide reacts with water
Electrolysis of a dilute solution of aqueous sodium chloride results in the cathode product a. Sodium b. Hydrogen c. Chlorine d. Oxygen e. peroxide
How did America end up going to War with Iraq?
Balance the equation : ...NO2 + ...O2 + ...H2O = ...HNO3
Which of the following tends to form a cation (positive ion) with a charge of 2+? a. Na b. O c. He d. Mg
Why are Europe's clean energy sources important to the region?
Do you think the Palmer Raids were a valid approach for a government to take? Explain