ConradoQ174554 ConradoQ174554
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

a gallon of ice cream costs $4.76. How much does it cost per quart? There are 4 qts per gallon.

Respuesta :

MakynleeC509212 MakynleeC509212
  • 25-10-2022

There are 4 quarts in a gallon so the price of one gallon that they have given us has to be split into four so $4.76/4 =$1. 19/quart

Answer Link

Otras preguntas

how can i solve this 4(3x-1)=3+8x-11
when creating a graph, why is appropriate title for a graph important?
Your team catches 42 Mahi Mahi over 2 weeks. What is the average daily Mahi Mahi catch?
Lenin's New Economic Policy allowed some of what to reappear in the Russian economy? a. Industrial collectives c. The monarchy b. Free markets d. Agricultur
Round 251031 to nearest thousand
Divide 33 photos into two groups so the ratio is 4 to 7
What does nieva en agosto
During the Age of Exploration, both the Spanish and the French allowed religious tolerance in their colonies. enslaved American Indians. tried to spread religio
60+60×0+1 can you solve this for me please
What kind of molecule is formed when many disaccharide molecules are combined