johnssands10 johnssands10
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $1.04. If Jace spent $2.34 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

iambadatmath1234 iambadatmath1234
  • 22-09-2022

Answer: 9 oranges

Step-by-step explanation:1.04/4=0.26

1 orange =0.26

2.34/0.26=9 oranges

Answer Link
107433
107433 107433
  • 22-09-2022

Answer:

$2.86

Step-by-step explanation:

1.04 divided by 4 is 0.26 per orange. So 0.26 times 11 is 2.86

Please give brainliest

Answer Link

Otras preguntas

an artist can show weather in an artwork by using colors, adding, objects, and ----- ------- A. changing B. ignoring C. erasing D. keeping
Describe characteristics found in stars located in the Milky Way Galaxy including: brightness, size, or appearance in relation to distance.
Is INCOME considered in calculating a credit score?
Context clues for the word "peer"
What is the mode for the following set of data? 1. 8 2. 10 3. 11 4. no mode
Determine the slope of the line that passes through the points (-4, -2) and (5, 2).
What was one major effect of the opening of the Erie Canal
Please help! Will give brainliest!
A Álvaro ______ duelen las piernas. me te le les Need the answer quick please!!
Help please! Will give Brainliest answer!