christiansedoh81
christiansedoh81 christiansedoh81
  • 23-06-2022
  • Mathematics
contestada

5 ice creams cost 6.50 pounds. How much do 11 ice creams cost​

Relax

Respuesta :

abigailparis05 abigailparis05
  • 23-06-2022

Answer:

14.30

Step-by-step explanation:

6.50/5=1.3

so one ice cream is 1.30 pounds

1.30X11=14.3

so 11 ice creams is 14.30 pounds

Answer Link

Otras preguntas

a rack climber ordered 185feet of rope and wants to cut the rope so that one Piece is A times as long as the Other Pieces? What are the Lengths of the two Piece
What is the answers for ven conmigo 1 page 22, 23, 24
Which inequality is graphed below? y > 4x - 2 y < 2x - 4 y > 2x - 4 y < 4x - 2
How many atoms are in 88 grams of Calcium, Ca?
What're answers help me pleaseee ​
Please help asap. I don't understand graphss
14. If 300 jellybeans cost you x dollars. How many jelly beans can you purchase for 50 cents at the same rate? A. 150/x B. 150x C. 6x D. 1500/x E. 600x
How do we know the the narrator had no idea what would happen after the party in I went to a party poem
Enter the expression 2gΔym−−−−√ , where Δ is the uppercase Greek letter Delta.
Y=6x-4 y=5x-3 soulution