daniellaperez daniellaperez
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

One week Beth bought 3 apples and 8 pears for 14.50. The next week she bought 6 apples and 4 pears and 14. Find the cost of 1 apple and the cost of 1 pear.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-04-2021

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

So the cost of 2 apples is $3 and the cost of 1 pear is $1.25.

Answer Link

Otras preguntas

When the translator is useless... FRENCH 2 I NEED HELP
What themes did Wheatley emphasize in the opening lines of her poem “His Excellency General Washington”?
What groups do you believe are not being served under current system of government health programs? Describe how you think these groups should be serviced and w
How do phosphates influence biotic factors
what type of matter is 100 grams of sodium chloride a) homogenous mixture b) heterogeneous mixture c) pure substance that is an element d) pure substance that
what did hussein do that increased the fears of weapons inspectors
What is the value of this expression 3(6/8-1/2)+0.25
What’s 706 divided by 0363
The name most commonly given to the land mass which existed when the continents were joined is A) Gonwanda B) Afrimerica C) Collasus D) Pangea
Someone please explain this to me