I recently paid $45.75 for 12.2 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas? How many gallons did I buy per dollar?

Respuesta :

The cost is $3.75 per gallon. I think that the correct answer for your second question is .307 gallons per dollar.
OK you have spent $3.75 per gallon of gas
it was 3.25 gallons per dollar