bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

If f(x) = ∣(x2 − 8)∣, how many numbers in the interval 0 ≤ x ≤ 2.5 satisfy the conclusion of the mean value theorem?
john currently has enough money to buy 45 books. If the cost of each book was 10 cents less.john could buy 5 more books. How much money does he have to spend on
The domain of the function f(x)=x^2+3x+5
Fill in the blank in the following dialogue with the appropriate form of the verb tener below.  ¿Tienen Uds. hambre? Sí, ________ mucha hambre. A.tenemos B.tien
Find the 6th term of the sequence with t1 = -4 and tn = 5tn-1
After suffering a blow to the back of the head, phil loses his vision. the blow probably caused damage to the
_____ air masses are responsible for the bitter cold winter weather that can cover wide sections of north america.
A sporting goods store sells 3 fishing reels and 4 fishing rods for $523. Later, they sell 9 fishing reels and 3 fishing rods for $507. Find the price of each i
Tiffany scott puts $10,000 into a load mutual fund. she knows that her up-front sales commission is 6%. how much of her money actually goes to buy shares in the
How writers from the harlem renaissance used irony to convey the message of incompleteness of the american dream?