KawaiiOtter2340 KawaiiOtter2340
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Luca sells muffins and juice boxes at the
school snack bar. muffins are $1.50 each
and juice boxes are $1.25 each.

Respuesta :

4643656 4643656
  • 24-03-2022

Answer:

1.5m+1.25j

Step-by-step explanation:

m equals the number of muffins sold, and because each muffin sells for $1.50, 1.5m represents the income made from the muffins.

Same thing with the juice boxes, j equals the number of juice boxes sold, and because each juice box sells for $1.25, 1.25j represents the income made from the juice boxes.

Add the income from both of them to get the total income, and you get 1.5m+1.25j.

Answer Link

Otras preguntas

Why do grapes grow well in the Finger Lakes region?
Simplify each side of the following equation before applying the addition propertyx − 9 + 6 = −5 − 4
Simplify each side of the following equation before applying the addition propertyx − 9 + 6 = −5 − 4
An example of a stateless nation in the middle east is provided by who?
name the 4 main elements that make up 95% of an organism
What digit appears in the units place in the number obtained when 2^320 is multiplied out?
Simplify expression: 3^{−(4a+1)} −3^{−(4a−1)} + 3^{−4a}
use the digits 1, 2, 3, 4 and 5 so the quotient is greater than 200 and the reminder is zero. Use each digit only once.9635 / xx = xxx
how are both the genes and the environment determine how tall a person will be?
how are both the genes and the environment determine how tall a person will be?