Please give me right answer i mark you brainliest if you answer fast , At a stationery sale, pencils were sold in packets of 4 and erasers were sold in packets of 6. The cost of a packet of pencils was the same as the cost of a packet of erasers. Mrs Tan bought 12 pencils for $6. What was the cost of a packet o erasers?

Relax

Respuesta :

Answer:

The answer is $2

I packet has 4 pencils so 12 pencils is 3 packets

if 3 packets cost $6 1 packet costs $2 and since 1 packet of pencils is the same price as one packet of erasers 1 packet of erasers cost $2