emilysksmily1752 emilysksmily1752
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 50 giant muffins cost R70 how much would 1 giant muffin cost

Respuesta :

bundyadam009
bundyadam009 bundyadam009
  • 23-02-2022

Answer:

it would cost r1.4

Step-by-step explanation:

because if you divide 70 by 50 to get to 1 muffin it. out 1.4 r

Answer Link
electro7864
electro7864 electro7864
  • 23-02-2022

Answer:

R1. 4

Step-by-step explanation:

70÷50

=1.4

Or

50a = 70 (a is muffins)

a = 70\50

a=1.4

Answer Link

Otras preguntas

Which paragraph shape is often used by journalists for their newspaper articles?
What is 584 divided by 73
esitmate the difference of 46.78-18.55
Half of a number decreased by 8 is 3
sandra writes (4x30) + (4x2) and says the quotient for 128 + 4 is 8. is she correct? explain.
Must the difference between two rational numbers be a rational number? Explain.
what is the mixed number to 53/12
4 divided by 457. Please list the steps
The sum of 8 and 7 , doubled
Solve the equation for y. 4x - 5y = 9 A. y = -5/4x = -5/9 B. y = -4x = 9 C. y = 5/4x + 9/4 D. y = 4/5x - 9/5