destinydeswoods0 destinydeswoods0
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for $1.86 or the 14-ounce box for $2.61?

A. 10-oz. box
B. 14-oz. box

Respuesta :

jamesjessy
jamesjessy jamesjessy
  • 22-02-2022

Answer:

b 14oz .box

Step-by-step explanation:

10 oz cost 1.86

1 oz is .19 cents

14 oz cost 2.61

1 oz is .19 cents

so the for one oz is .19 cents for both of them

so chose 14 oz for 2.61 because it gives you more cereal for the same price per oz

Answer Link

Otras preguntas

Sandra has designed this open container. The height of the container is 35 cm. (a) The cross section of the container is given below. Find the area of the follo
Question 3 2 pts The genetic code found on gives cells instructions for building specific which are machine-like molecules that can carry out specific functions
I need help, with this mathematical problem.
Describe how ions, water and sugar are obtained and transported through plants. In your answer you should refer to materials moving upwards in a plant and to ma
Help please for 50 points
What is the difference between a low tide and a high tide
Please answer what is the perimeter of figure b
A box contains orange balls and green balls. The number of green balls is seven more than three times the number of orange balls. If there are 103 balls altoget
por que en otros paises la ley osha no cubre?
what is phototropic?​