stargirl2662 stargirl2662
  • 27-01-2022
  • Mathematics
contestada

A shopkeeper bought 26 apples from a fruit vendor for $37.70 how much did each apple cost?

Relax

Respuesta :

kscpierce22
kscpierce22 kscpierce22
  • 27-01-2022

Answer:

Each apple costed $1.45

Step-by-step explanation:

We can simply just divide 37.70 by 26 and we get 1.45.

Answer Link

Otras preguntas

policy of Britain and France to avoid war with Germany
meteorologist predicts that there is a 42% chance of rain on Saturday and a 54% chance of rain on Sunday.
A shipment of 14 smartphones contains 8 with cracked screens. if they are sold in a random order what is the probability that the 1st 3 sold have cracked screen
according to the graph,what is the value of the RANGE when the DOMAIN is 0
which of the following is a compound? A)neon B)water C)crude oil D)mud
what is a phone .why it is use now a days ​
Pls Help, Max Points
Final draft read "not by math alone" by sandra day o'connor and roy romer. in a well-organized essay, analyze the rhetorical strategies the writers use to achie
A scanner scanned 72 photos in 8 minutes. If it scans photos at a constant rate, it can scan ___ photos in 23 minutes.
Proteins are synthesized in which organelle? Question Options: A: nucleus B: ribosomes C: mitochondria D: chloroplasts