demonslayertanjiro99
demonslayertanjiro99 demonslayertanjiro99
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

The owner of a flower shop sells 18 roses for $90. What is the cost in dollars per rose?

Enter your answer in the box. Explain or show your thinking.

Respuesta :

tinchjeffrey tinchjeffrey
  • 25-01-2022

Answer:

Each flower cost an equivalent of $5 per flower. To get this answer you have to divide 90 by 18 to get the average cost of the flowers and stuff.

Answer Link
omglolol22 omglolol22
  • 25-01-2022
$5.

Explanation:
if there are 18 roses and the total cost is $90, you would want to divide 90 by 18. 90 divided by 18 is 5, therefore the cost of each rose is $5
Answer Link

Otras preguntas

What is the reason for having an engineering design process? A. To be able to develop the most successful engineering product B. To complete a scientific expe
Which statement is true regarding Emperor Diocletian's division of the Roman Empire?
What is the formula to find acceleration when displacement and time is given?​
An isosceles triangle has an angle that measures 100°. What measures are possible for the other two angles? Choose all that apply. 15° 55° 40° 75°
2. What do you think Alana's goals should be?
100 points need help asap
what is heart defect history? I need a long paragraph this is due by tomorrow morning please help me​
why are simple machine used​
People must think about many things when deciding how to use natural resources. Make a list of natural resources and decide which ones are most important to you
The statistics of a particular basketball player state that he makes 4 out of 5 free-throw attempts. During a season, the basketball player makes an average of