myholmes14 myholmes14
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

In ratio form how much would one cupcake cost if 8 cupcakes cost 12 dollars

Respuesta :

amelianpalmer721 amelianpalmer721
  • 25-01-2022

Answer:

8:12 or 8 to 12

Step-by-step explanation:

You have to know that a ratio is a fraction so you say 8 over 12

Answer Link

Otras preguntas

A bus traveled 336 miles in 7 hours. It traveled the same number of miles each hour. If the bus continues at the same number of miles per hour, how many miles
_____________ stretching is now considered to be dangerous. (1 point)
A certain medicine is given in an amount proportional to a patient's body weight. Suppose a patient weighing 104 pounds requires 169 milligrams of medicine. Wha
Some victims do not report abuse and violence they are suffering.discuss two reasons why many cases of abuse and violence are not repported
Help me with my maths hw please!! Thanks!
the length of ac to the nearest tenth
Which type of account typically has low liquidity? A. Checking Account B. Savings Account C. Money Market Account D. Certificate of Deposit (CD)
After an amphibian hatches from an egg they begin life as a _____. frog. tadpole or larvae. salamander. embryo.
The original price of a barbecue grill is $79.50 the girl is markdown 15% what is the sale price of the grill
How did the french opinion differ from the british and american opinion??