If 1 pound of mesquite-smoked, deli-sliced turkey breast cost $7.98 at the second-largest grocery store in town, and each slide is about 1 ounce, what is the cost of 5 slices?

Relax

Respuesta :

Answer:

$2.49

Step-by-step explanation:

$7.98 ÷ 16oz = $.49875 per slice

$.49875 * 5 slices = $2.49375