A grocery store has increased its prices over time. The price per pound of apples in 2016 was $0.45. Today, the price per pound of apples is $0.85.

What is the equation of the line that would represent the price increase per pound of apples over time?

Respuesta :

Answer:

that is 6 years and it increases by 40 so

40/6

Hope This Helps!!!