tutorialmill
tutorialmill tutorialmill
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

Rajni bought 2 1/2 kg onion at ₹ 30 1/2 per kg. Find the amount spent by Rajni​

Respuesta :

SalmonWorldTopper
SalmonWorldTopper SalmonWorldTopper
  • 22-11-2021

Step-by-step explanation:

Given that

The cost of 1 kg onions = Rs. 30 1/2

The cost of 1 kg onions = Rs. 61/2

If Rajini bought 2 1/2 kg onions then

The total cost of 2 1/2 kg onions

→ 2 1/2 ×( 61/2)

→ (5/2)×(61/2)

→ (5×61)/(2×2)

→305/4

Rs. 305/4 or Rs. 76 1/4

The cost of 2 1/2 kg onions is Rs. 76 1/4.

Answer Link

Otras preguntas

You have 5 pounds and 10 ounces of laundry. Your washer has a capacity of 7 pounds. How many more ounces of laundry would you need to make a full load?
What different peoples contributed to the cultures of Spain and Portugalit has to be five different peoples
What national symbol is common to China and Wales ?
write a paragraph on my favourite teacher
What is the fraction 18/24 reduced to its lowest terms? A. 9/12 B. 3/4 C. 24/18 D. 18/24
write a paragraph on my favourite teacher
how do u express a ratio as a decimal
What different peoples contributed to the cultures of Spain and Portugalit has to be five different peoples
You have 5 pounds and 10 ounces of laundry. Your washer has a capacity of 7 pounds. How many more ounces of laundry would you need to make a full load?
do you know 10(55-1000)/90+2=?