vq27887p2k vq27887p2k
  • 24-10-2021
  • Mathematics
contestada

A company orders 28 box lunches from a deli for 204 $.40 if each box lunch cost the same amount what is the unit cost of each box lunch

Respuesta :

jaspreetkour
jaspreetkour jaspreetkour
  • 24-10-2021
Answer: $7.3
The total price is 204.40 for 28 boxes. So we need to divide the total price of how many were bought.

$204.40 / 28 = $7.8 for each box
Answer Link

Otras preguntas

What is the Area of a parallelogram with 14 as its base and 7 as its height
Find the distance between point F and point M.A)7B)9C)10D)11​
K is the midpoint of JLJK 2x + 4 andKL = 4x - 8Find JL.​
Which of the following is the most likely cause for lack of clarity in river water?low turbidityhigh turbidityO lack of turbiditynormal turbidity​
Please help me !!!!!
¿Cuál es la fracción equivalente para el número decimal repetitivo0.33 ...?​
Find the area of the composite figure.
Given a diameter of 24ft what is the exact area of the circle?
Which of the following is NOT a function of protein? A. Helps keep the body warm B. Helps build and maintain muscle C. Helps fight off infection D. Supplies bo
A local university is considering changes to its class structure in an effort to increase professor productivity. The old schedule had each professor teaching 5