Youth Group Trip
The youth group is going on a trip to an amusement park in another part of the state. The trip costs each
group member $150, which includes $85 for the hotel and
two one-day combination entrance and meal plan
passes. How much is the park per person?
a Write an equation representing the cost of the trip. Let P be the cost of the park pass. What’s the answer?!?!

Relax

Respuesta :

Answer:

$32.50 = p

Step-by-step explanation:

$150 = 85 = 85 +85 + 2p

65/2 = 2p/2