nerd09339 nerd09339
  • 25-09-2021
  • Mathematics
contestada

Five 15-oz bottles for $4.13, Unit price for each bottle.

Respuesta :

HE4TWAVER
HE4TWAVER HE4TWAVER
  • 25-09-2021

Answer:

$0.82 or eighty-two cents

Step-by-step explanation:

If the total price for 5 bottles is $4.13, that would mean we would have to divide by 5 to get the price for each bottle.

$4.13 ÷ 5 = 0.82

So therefore the unit price for each bottle is $0.82 or eighty-two cents.

, Hope this helps :)

Have a great day!!

Answer Link

Otras preguntas

Blank is the material found inin the bacterial cell wall that forms a molecular basis of the gram stain
Describe one way two scientists could benefit from a disagreement with each other.
can someone please explain to me how to do this: A pizza place offers 5 different cheeses and 10 different toppings. In how many ways can a pizza be made with 2
What scene is depicted in feast in the house of levi?
what does this quote mean "you have taken the lies for truth" give an example of people in reality doing it
Alex had 45 toy cars. he pet26 toy cars in a box.how many toy cars are not in the box?
How many major rock edicts did asoka create?
Another one, HELP ME
What new political thoughts came as a result of the enlightenment?
Plz can someone help me