ramirezgabriel190 ramirezgabriel190
  • 25-09-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy hair product in a 8-ounce bottle for $0.64 or in a 6-ounce bottle for $0.42. Which is the better deal?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-09-2021

6 ounce cuz 0.64 divided by 8 is 0.08 cents for every ounce while for the 6 ounce is 0.42 divided by 6 equals 0.07 cents per ounce.So 6 ounce will be cheaper :) because its 0.01 cents cheaper.

ur welcome bae <33

Answer Link

Otras preguntas

Newborn human babies with lesser body weight are prone to infections. Heavier babies are difficult to deliver through the narrow pelvic passage of human mothers
26=2y-14 plz help out thxs :)
Which is greater 4.44 or 4.044
Two examples (sentences) for monophobia
A firm owned by a single person who shares profits and losses with no one else is a __________.
the sum of 4x and 7 is less than or equal to 39
What ideas arose in ancient Greece that contributed to the development of democratic values in the modern world?
Which expressions are equivalent to 4(4a+5) Select: 16a+5 16a+20
The earth exerts a gravitational force of 500N on an object. What is the mas of the object in kg?
What is the answer 4b-7-15b+3