qmkx5mhdrn qmkx5mhdrn
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the rates are equivalent.
$2.56 per
11
pound
$0.48 per 6 ounces
Justify your answer

Respuesta :

SpringDing08
SpringDing08 SpringDing08
  • 24-09-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If there are 16 ounces in 1 pound then 176 ounces would equal 11 pounds. If you get $0.48 per 6 ounces then you would be making $14.08 off of 176 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

How does a lyric poem differ from other types of poetry you know about? Cite at least two examples of contrasting types of poetry as evidence. Your response sho
annie puts 10 dollars into a vacation jar each week.how much will she have saved by the ebd of the week
what are the monomers of lipids?
Need help on this plzz
You need to make a 4-lb. sample of diced apricots that has an 8% by weight starch coating . How many grams of starch would you use?
Advantages and disadvantages of parliamentary and presidential government
A person can eat when hunger is absent because:​ a. ​the hypothalamus signals availability of food in the environment. b. ​the hypothalamus monitors the availab
How is chemical activity used to separate copper from its ore?
What is the estimate of 1374 times 6
(i) a force of 35.0 n is required to start a 6.0-kg box moving across a horizontal concrete floor, (a) what is the coefficient of static friction between the bo