A company needed copy paper for their office staff. The cost was $52 per box of copy paper. They also had to pay $48 to have it shipped. Write the function for the cost of the copy paper per box.a. If they bought 6 boxes of paper, how much did it cost?b. If they bought 20 boxes of paper, how much did it cost?

Relax

Respuesta :

y=52x + 48
for 6 boxes: 52(6) + 48 =360 dollars
for 20 boxes: 52(20) +48= 1,088 dollars
hope this helps :)