Please help! This is a Algebra 1 question


Xavier is paying his friend to make pizzas for his fundraiser for school. It ended up costing $1200 after $40 delivery charge and $10 worth of ingredients per pizza. How many pizzas did he have made?

Relax

Respuesta :

Answer:

24 pizzas

Step-by-step explanation:

$1200/$50