isabelldavis2
isabelldavis2 isabelldavis2
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

A 6-pound container of detergent costs $4.38. what is the price per pound?

Relax

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 25-07-2021

Answer:

.73 per pound

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

4.38/ 6

.73 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Simplify 12 − 32 + (5 − 1)2. A) 12 B) 18 C) 19 D) 97
88 is what percent of 121??
At a football match, 25% of the spectators wore red T-shirts and 3750 spectators did not wear red T-shirts. How many spectators were there
PLEASE HEPPPPPPP!!!! Below are the names of six men. Five of them were Roman emperors and one was not. Which one do you think was not a Roman emperor? Nero Traj
WHAT IS THIS??????????????????????????????????????????????
6721 is what percent of 5886
Triangle DEF is shown below. E 110° 135° D F X + Use the drop-down menus to explain how to determine the angle measures of any triangle that is similar to trian
Simplify the expression: 2+(a +5) =
there are 5 green balls, 1 yellow ball,and 4 red balls in a bag. what are the probabilities?choosing a red:not choosing yellow:choosing a blue:​
hi how they are?(*^▽^*)(*^▽^*)